Millal aiatraktor aitab maad harida

1) Sügisel, pärast saagi korjamist, hakib peeneks taimejäägid ja multšib ülemise pinnasekihi, valmistab juurviljaaia ideaalselt kündmiseks (agronoomid nimetavad seda operatsiooni „lüdimiseks“). Kui anda põllule väetist, siis kaherattalise traktoriga saab selle ära multšida, ka mahalangenud puulehed aias ja põõsaste vahel tasub ära peenestada ja multšiks jätta, sest see on ka väetis.

2) Juurviljaaia kündmiseks ei ole vaja kasutada atra. Selle tööga saavad suurepäraselt hakkama frees-kultivaatorid. Pinna läbisegamine freesiga ongi tõhusam kobestamine, lisaks on freeside töönimekirjas ka efektiivne umbrohu, erinevate kahjurite munade ja tõukude hävitamine, adrahõlmade ja künnivagude puudumine, võimalus töötada adrale ligipääsmatutes kohtades, aga nimelt: puude, põõsaste all, puuvilja-, lille ja juurviljaaia nurgakestes, spaleeride ridade vahel jms.

3) Varakevadel oleks pinnase küpsemise kiirendamiseks hea töödelda peenraid sama freesiga. Talvel lume ja vihmadega kõvaks pekstud muld hakkab siis hingama, aktiviseeruvad bioloogilised protsessid.

4) Veidi hiljem, kui hakkab puhuma kevadetuul ja kevadised päikesekired jõuavad maad soojendada, kuid ei ole veel õige aeg külvata, tuleb suunata aiatraktor juurviljamaale uuesti. Frees lõhub pinnasekapillaarid, mille kaudu mullavesi tõuseb üles ja aurustub (seda operatsiooni nimetatakse „mullavee sulgemine”). Sellega säilitatakse pinnase niiskust, mis tõstab saaki vägagi oluliselt.

5) Enne külvi või istutamist tuleb teha külvieelne kultiveerimine sügavusel 2 kuni 6 sentimeetrit (töötlemissügavus sõltub istutatavast kultuurist). See on väga vajalik operatsioon esiteks seetõttu, et frees kobestab mulla külvikihi seemnete idanemiseks optimaalse tiheduseni. Teiseks hävitab frees aktiivselt umbrohtu, sest just sel perioodil on see niinimetatud „valge niidi faasis“, kui umbrohutaimi on lihtne hävitada. Et seemned langeks niiskesse mulda, peab külvieelse kultiveerimise ja külvi  vaheline aeg viidud miinimumini.

6) On olemas veel ka selline operatsioon nagu tärkamiseelse mulla kobestamine.  See tähendab, et külv on juba lõppenud, kuid orased ei ole veel tärganud. Just sel ajal on vaja kergelt ja kiiresti kobestada mulla pealiskihti kaherattalise traktori freesiga. Selle tulemusel saab mullakoorik lõhutud (mullakoorik tekib enamasti pärast vihmasid või rasketel ja vettpidavatel pinnastel) ja umbrohi „valge niidi faasis“ täiendavalt hävitatud (ärge unustage, et umbrohi muudkui vohab!). Selle ja eelmise operatsiooni läbiviimise jaoks on vaja paigaldada lisafreesid. Freeside üldine haardelaius suureneb ning kogu konstruktsioon ei vaju enam sügavale pinnasesse ja kindlustab ainult pinnase pealiskihi töötlemise, mida ongi vaja. Tootlikus tõuseb seejuures 2-3 korda.

7) Orasepõllu esimene ja teine ridadevahelised töötlemised näitavad kaherattalise traktori absoluutseid eeliseid motofreesi ees! Nii kobestamine, umbrohu hävitamine kui ka tootlikkus on vähemalt 3-4 korda parem. Need operatsioonid võimaldavad kokku hoida raha, mis oleks läinud umbrohumürgi ostmiseks.

8) Kaherattaline traktor haakes muldajaga lõikab vaod sisse või puistab orasepõllu ridade vahele mulda juurde (operatsioon „muldamine“).

9) Vaarika-, sõstra-, karusmarja- ja teiste marjapõõsaste vahelise ala regulaarne kultiveerimine hävitab umbrohu ja kahjurid, mis omakorda kindlustab taimede hea õhutamise, optimaalse valgustatuse ning järelikult marjade hea kujunemise ja küpsemise.

Ja lisaks on kaherattalise traktori nimekirjas palju muid töid.

 

Ajalehe „Novini agrotehniki“ (№ 1, 2001) ning Ukraina Viljapuu-, lilleja juurviljaaia tehnokeskuse (Kiev) kodulehekülje materjalide alusel.