Töötamine kaherattalise traktoriga

Kaherattalise traktori, mullafreesi või niiduki soetamisel tekib teil küsimus, millele peaks kohe vastuse leidma: millist liiki aiatöid saab nende masinatega teha? See artikkel aitab teil jõuda selles küsimuses selgusele.

Kündmine
Mõjutab taimede kasvutingimusi, arengut ja lubab hoida kokku aega vegetatsiooniperioodil pinnase töötlemiskordade arvu vähendamise arvel. Kaherattalise traktoriga kündes tuleb künniviilu pöörates kobestada pinnas vajalikule sügavusele ja saada seejuures sileda põllupinna. Kui pinnas on kõva, paigaldatakse kaherattalisele traktorile pinnasehaaratsitega metallrattad ja traktorile kinnitatakse lisaraskused.

Freesimine
Kergete kobedate pinnaste töötlemine toimub tavalisel viisil nugadega freeside maksimaalse arvuga, kogu aiamaa või põld töödeldakse üks kord sügavusele 10-15 cm. Kui pinnas on raske, siis aiamaad või põldu töödeldakse aiatraktoriga kaks-kolm korda, alustades väiksemast sügavusest ja lisades iga uue töötlemisega saha abil töösügavust, mis lubab saavutada mulla ühtlast konsistentsi. Kaherattalise traktori ja mullafreesi nugadega freesid on kaetud kilbiga, et kaitsta operaatorit tolmu, mullakamakate ja kivide eest, seepärast on mullafreesiga töötades keelatud tagasikäigu kasutamine. Osade reguleerimine ja vahetamine on lubatud ainult pärast aiatraktori või mullafreesi mootori seiskamist.
 
Kultiveerimine ja äestamine
Kultiveerimist ehk mullaharimist on vaja pinnase külvieelseks ettevalmistamiseks ja umbrohutõrjeks mullafreesiga. On olemas kaks liiki kultiveerimist: täielik ja ridadevaheline. Pinnast töödeldakse sügavusel 8-14 cm. Äestamine tehakse kas enne või pärast külvi, kuid kindlasti enne oraste tärkamist, mis lubab saavutada ühtlast kobedat pinnasekihti ning järelikult vähendada niiskuse aurustumist, aga samuti hävitada umbrohtu. Töötades kaherattalise traktori mullafreesidega ja äkkega, on keelatud tagurdamine.
 
Muru niitmine
Kaherattalist traktorit võib kasutada koos erinevate ripp- ja haakeseadmetega, mida on võimalik juurde osta. Näiteks niiduki. Sagedamini võib kohata frontaaltüüpi niidukit. Seda tüüpi lõikeaparaat kujutab endast prussi, mille mõlemale küljele on kinnitatud vastastiku suunatud segmentidega noad. On olemas frontaaltüüpi niidukid madala muru niitmiseks ebatasastel maa-aladel, teepervedel, mäetõusudel. Segmentide kaitsmiseks transportimise ajal kaetakse need kaitsekilbiga. Katkiste segmentidega aiatraktori kasutamine on keelatud.
 
Koormavedu
Rippseadmete hulka kuuluvad ka poolhaagised kandevõimega mitte üle 500 kg. Poolhaagised on mõeldud koormate vedamiseks nii sõiduteedel kui ka põllul tööde tegemise ajal. Poolhaagise kasutamisel peab aiatraktorit seadistama maksimaalsele rattarööpa laiusele. Poolhaagise teelt kõrvale paiskumist takistavad pööretel toed.
 

Mootori tootja Briggs & Stratton kodulehekülje materjalide alusel, Venemaa, Moskva