Ülikerged motofreesid

Kergete motofreeside rühma kuuluvad ka ülikerged motofreesid kaaluga ligi 10-15 kg ja võimsusega kuni 2 hj.

5 - 4

See portatiivne ja kergendatud motofreeside mudel on mõeldud koduaednikele, kes hoolitsevad oma lilleaedade ja lillepeenarde eest, vääristavad ja kujundavad oma koduaedu. Sellised motofreesid on kasulikud ka suvemajade ümber juurvilja- ja lillepeenarde rajamisel ja nende eest hoolitsemisel. Kuid igal juhul, kus ka ei kasutataks neid kompaktseid motofreese, on nende ülesanne asendada labidat, kõblast, olla selleks vahendiks, mis muudab mahuka ja ajuti tüütu mullakaevamisprotsessi rõõmu ja naudingut pakkuvaks tööks.
 

5 - 2Kobestamise sügavus on vahemikus 10-12 cm. Sellisel sügavusel töötamine on täiesti piisav pinnase ülemise kihi peenestamiseks. Kindlasti ei tasu loota sellele, et nende motofreesidega võiks töödelda pinnast labida sügavuselt, selleks on vaja freesi suuremat kaalu ja väiksemat pöörlemissagedust. Lilleaia jaoks aga, kus kõige tähtsam on pinna tasandamine ja veel juuri alla võtta mitte jõudnud umbrohu tõrje, on selline kobestamise sügavus normi piires.

Haardelaius moodustab vaid 20-30 cm, mis lubab kasutada neid motofreese kitsaste vaovahede ja üleüldse mistahes raskesti ligipääsetavate kohtade kobestamiseks. Võimalus pääseda selle motofreesiga kõige varjatumasse nurka ongi selle motofreeside rühma peaeelis.

5 - 3

Selle aiamasina freeside kuju erineb aiatraktorite ja teiste samatüüpiliste aiamaadel kasutatavate masinate hammastega freeside tavakujust. Konksukujulistel freeside hammastel on sellist vormi noad, et töö käigus need mitte ainult ei haki umbrohtu peeneks, vaid lisaks mahalõikamisele seejärel – ja see ongi peamine – tõmbavad umbrohu mullast välja, andes võimaluse koristada see pärast rehaga mulla pinnalt.

Varustatakse motofreese nii 2-taktiliste kui ka 4-taktliste mootoritega. 2-taktilised mootorid töötavad bensiini ja õli seguga ning segu nõutavaid proportsioone on vaja rangelt järgida. Vastasel juhul on 2-taktiliste mootorite käivitamine raskendatud ja see võib üleüldse viia mootorite enneaegse kulumiseni. 2-taktilised mootorid on väga tundlikud üldiste kasutusreeglite rikkumiste suhtes, kasutavad palju bensiini, neil on kõrgem müratase ja lühem kasutusiga võrreldes 4-taktiliste mootoritega, mis on töökindlamad ja võimsamad.

Ülikergete motofreeside konstruktsioon on lihtne, seepärast pole nendega töötamine raskem, kui  töötamine bensiinitrimmeriga, lisaks nõuavad  need aiamasinad ka minimaalset tehnohooldust. Motofreeside kasutamine ja nende tehnohooldus on jõukohane ka naistele ja pensionäridele.

Selliste motofreeside transportimine on tänu nende väikestele üldmõõtmetele ja kaalule äärmiselt kerge, sest need mahuvad mitte ainult sõiduautosse, kuid ka isegi suurde spordikotti.